Scroll to top
Agencja Aktorska Obsada
mgorecka@obsada.eu - 600026547
daniel_czacza_antoniewicz@wir.pl

Akademia Pana Kleksa

„Akademia pana Kleksa” wychowała pokolenia dzieci, ale kryje wciąż wiele tajemnic. Wracając do niej, chcemy na nowo przyjrzeć się baśni w ogóle, baśni jako takiej. Czy jej zadaniem jest chronić przed światem, a może raczej oswajać z tym w świecie, co wcale niekoniecznie jest „bajkowe”? Czy baśń może kłamać? A może tylko upiększa prawdę? Dlaczego Andersen zabrania chłopcom u Brzechwy współczuć dziewczynce z zapałkami? Dlaczego jedząc kolorowe, magicznie powiększone cudowną pompką potrawy dzieci okazują się wciąż głodne?

Teatr Żydowski to wyjątkowe miejsce do przyjrzenia się na nowo ukrytym sensom „Akademii”, które podejmowali w ostatnich latach tak znakomici eseiści, jak Piotr Paziński czy Adam Lipszyc – zwracający uwagę na mroczny, czy to wojenny, czy mistyczny wymiar tekstu Brzechwy, tekstu napisanego podczas wojny przez warszawskiego Żyda. Uciekamy od mieniących się feerią barw filmów Krzysztofa Gradowskiego z lat 80., który już na zawsze chyba będzie kojarzył się Polakom z panem Kleksem, nie chcemy powtarzać go na scenie – choć w naszym zespole jest przecież Ryszard Kluge, który miał okazję w klasycznej „Kleksowej” serii pojawić się na ekranie, a dziś stał się Golarzem Filipem.

Nie znaczy to jednak, że w spektaklu zabraknie zabawy i fantazji. Aktorzy Teatru Żydowskiego – ze świetnym warsztatem musicalowym, pantomimicznym, komicznym – pozwolili nam na nowo wejść do tego zaczarowanego świata i przyjrzeć się temu, co w nim pociąga – ale i niepokoi. Poezja Brzechwy, doświadczenia aktorek i aktorów Teatru Żydowskiego, wreszcie piosenki – wszystko to złoży się w niecodzienną podróż do miejsca, gdzie dzieciństwo spotyka dorosłość, bajka – pamięć, śmiech – melancholię, gdzie duży i mały człowiek doświadczają wspólnie radości i utraty. Warto do tego miejsca wrócić, by odkryć je na nowo. Zapraszamy więc na spotkanie, którego wszystkim nam teraz brakuje”.

Michał Buszewicz, reżyser i autor adaptacji

Witold Mrozek, dramaturg współpracujący przy spektaklu

Kliknij po więcej na stronie Teatru Żydowskiego.
Wideo – kliknij tutaj.

  • Reżyseria:

    Michał Buszewicz

  • Teatr:

    Teatr Żydowski

  • Data premiery:

    11.06.2021

Masz pomysł na film, spektakl, koncert, inny projekt? Współpracujmy!

Jestem ciekaw każdego pomysłu i bardzo chętnie podejmę się nowych wyzwań, zwłaszcza takich, które na pierwszy rzut oka wydają się czymś absolutnie nowym i zmuszającym do przekraczania nowych granic.

We use cookies to give you the best experience.