Scroll to top
Agencja Aktorska Obsada
mgorecka@obsada.eu - 600026547
daniel_czacza_antoniewicz@wir.pl

Wyspiański. Legenda.

Legenda jest jednym z najtrudniejszych do realizacji dramatów Wyspiańskiego. To dzieło, które powstawało sześć lat i nie zostało ostatecznie domknięte. Może być odczytywane jako zapis różnokształtnych dialogów, pieśni, ballad, strzępów rapsodów i magicznych zaklęć, które współistnieją obok siebie, wprowadzane przez autora jako kolejni uczestnicy tragicznego agonu.

Celem projektu jest zapisanie i wykonanie kompozycji muzycznej opartej na tekście Legendy II, w którym poza nakładającymi się na siebie lub współwystępującymi obok siebie dźwiękami, takimi jak  szum, hałas, krzyk, nawoływania i inkantacje, brzmi głos odsłaniający sens Logosu. „Brzmienia” określają stan zbiorowej podświadomości w takim ujęciu, w jakim przestawiał ją Stanisław Brzozowski, pisząc o „wielkim ciemnym ja zbiorowym”. „Głosy” traktujemy jako rejestracje stanów wyobcowania w świecie dźwięków – ujawniony indywidualny  głos jest zawsze „obcy” – jako zapisy wyrażające stany emocji i progi świadomości postaci dramatycznej.

 • Reżyseria:

  Włodzimierz Szturc

 • Kierownictwo merytoryczne:

  Maria Prussak

 • Muzyka:

  Dawid Sulej Rudnicki

 • Teatr:

  Teatr AST

Let’s collaborate

Masz pomysł na film, spektakl, koncert, inny projekt? Współpracujmy!

Jestem ciekaw każdego pomysłu i bardzo chętnie podejmę się nowych wyzwań, zwłaszcza takich, które na pierwszy rzut oka wydają się czymś absolutnie nowym i zmuszającym do przekraczania nowych granic.

We use cookies to give you the best experience.