Scroll to top
Agencja Aktorska Obsada
mgorecka@obsada.eu - 600026547
daniel_czacza_antoniewicz@wir.pl

Chaplin

Charlie Chaplin, według agentów wywiadu Israel Thornstein, był prawdopodobnie najsławniejszym Żydem w historii, który w rzeczywistości nie był Żydem. Jego „żydowskość” jest zarówno tematem pracy Hannah Arendt poświęconej różnym występującym w kulturze figurom Żyda, jak i nazistowskiej książki „Żydzi na nas patrzą”. Wizerunek Chaplina wykorzystano również w nazistowskim filmie propagandowym „Odwieczny Żyd”. W żydowskiej encyklopedii Charlie Chaplin opisany jest jako żydowska gwiazda filmowa. Oprócz tego według amerykańskiego wywiadu i różnych tamtejszych związków patriotycznych Charlie Chaplin był niebezpiecznym komunistą, wywrotowym działaczem, wichrzycielem zagrażającym amerykańskim wartościom moralnym, a nawet gospodarce.

Spektakl gra motywami z filmów Chaplina oraz formami zapożyczonymi z operetki i musicalu. Podstawą do jego stworzenia były materiały FBI, tysiące stron, które agenci na czele z twórcą i szefem FBI Edgarem Hooverem, zebrali przez trzydzieści lat, śledząc niemal każdy ruch Chaplina. Spektakl stara się zbadać, jak nic nieznaczące informacje, wydarzenia, zbiegi okoliczności nabierają znaczenia i stają się narzędziami używanymi w ideologicznych rozgrywkach. W jaki sposób nie łączące się ze sobą sprawy, takie jak domniemane pochodzenie, domniemana działalność polityczna, domniemany skandal obyczajowy, zostają powiązane i tworzą spójną tożsamość wroga: Żyda, komunisty, gorszyciela.

Więcej na stronie Teatru Żydowskiego.

  • Scena:

    Teatr Żydowski

  • Reżyseria:

    Wiktor Rubin

  • Scenariusz i dramaturgia:

    Jolanta Janiczak

Masz pomysł na film, spektakl, koncert, inny projekt? Współpracujmy!

Jestem ciekaw każdego pomysłu i bardzo chętnie podejmę się nowych wyzwań, zwłaszcza takich, które na pierwszy rzut oka wydaję się czymś absolutnie nowym i zmuszającym do przekraczania nowych granic.

We use cookies to give you the best experience.